N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

ZOO w Krakowie

ZOO w Krakowie

6 czerwca klasy 4-5 były na wycieczce w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym. Na miejscu odwiedziliśmy wszystkie dostępne ekspozycje.

Zagrożone wyginięciem

ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym. Obecnie mieszka tam ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta.

Także kury, kozy, osły i króliki

Obserwowaliśmy karmienie pingwinów oraz słoni, odwiedziliśmy pawilony zwierząt nocnych oraz egzotycznych, wybraliśmy się do Minizoo, gdzie mieszkają ozdobne kury, kozy, osły oraz króliki.

Dzień dobry TVN

W czasie spacerowania spotkaliśmy ekipę programu TVN „Dzień dobry TVN", która prowadziła na żywo relację z krakowskiego zoo. (J. Zielińska)

Pierwszym zwierzęciem, którego zobaczyliśmy był lew, a następnie pantera i sowy. Następnie poszliśmy na karmienie pingwinów. Po pingwinach nadszedł czas na zwierzęta trybu nocnego, oraz: gady, płazy, ryby i węże.
Szymon

10:00-10:10-oglądanie karmienie pingwinów
10:10-10:15-dojście do programu TVN
10:15-10:20-występowanie w programie TVN
10:20-10:45-oglądanie różnych zwierząt, dojście do lemura
Kamil

Przy wyjściu z ciemnego budynku zobaczyliśmy małe małpki , które zapozowały do zdjęć. Później weszliśmy do znowu ciemnego pomieszczenia w , którym natomiast znajdowały się gady: węże, gekony, agamy, ryby, żaby itp. Przy wyjściu znajdował się wybieg dla słoni i akurat trafiliśmy na karmienie tych wielkich zwierząt.
Maciek

Większość osób z wycieczki zatrzymała się na ławeczkach po drugiej stronie chodnika, aby się napić i coś przekąsić, ja jednak całe siedem minut stałem obok ogrodzenia i miałem pierwsze miejsce, aby zobaczyć jak jedzą słonie. Reszta osób musiała się przepychać przez tłumy zwiedzających, które zeszły się w owym czasie. Opiekun zwierząt w różnoraki sposób karmił słonie, min. podając pod trąbę, czy rzucając do otwartego pyska zwierzęcia. Ten drugi sposób najbardziej mi się podobał.
W głośnikach została puszczona historia zwierząt, którą teraz opiszę w skrócie. Obie słonice które były w Zoo zostały urodzone na wolności, następnie zostały złapane przez cyrkowców, gdzie były bite i zmuszane do robienia sztuczek. Stamtąd zostały wykupione przez Ogród zoologiczny w Krakowie, gdzie żyją sobie w spokoju do dzisiaj.
Na samym końcu opiekun słonic wysypał całą zawartość wiaderka - śliwki, jabłka, pomarańcze i banany na ziemię, a słonica (druga nie chciała jeść) jadła podając sobie owoce do pyska za pomocą trąby. Na samym początku zjadła banany - widomo co jej najbardziej smakowało!
Rafał

Potem poszliśmy zobaczyć wilka. Trochę wilk wyglądał jak lis, bo był pomarańczowy i podobnie do lisa spał. Potem zjedliśmy lody. W mini zoo były żółwie, króliki, podróbka myszo-jelenia i kozy. Zobaczyliśmy wielkie węże, ryby i nawet jaszczurki, i żabę. To koniec, ale i tak tam wrócę. Moim zdaniem było bardzo fajnie i polecam tam jechać.
Karol

Gdy pingwiny zjadły swoje drugie śniadanie poszliśmy dalej w kierunku pierwszej alejki i spotkaliśmy telewizję TVN i prezentera Bartłomieja Jędrzejaka. Opowiadał o małpkach, które pachną popkornem! Mogliśmy zrobić sobie z nim zdjęcie, a następnie ruszyliśmy w kierunku lwów i tygrysów. Były bardzo duże i podchodziły blisko ludzi. Następnie znów poszliśmy na karmienie, ale tym razem słoni. Robiły sobie krem z filtrem z piasku, a potem poszły do kąpieli. Bardzo dobrze się bawiłam w zoo i chętnie odwiedziłabym go jeszcze raz.

 ZOO Kraków (foto J. Zielińska)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie