N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Odsłonięcie pomnika Janiny B. Górkiewiczowej

Odsłonięcie pomnika Janiny B. Górkiewiczowej

15 listopada o godz. 10:00 w pobliżu Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej

Pomnik - ławeczka Janiny Barbary Górkiewiczowej odsłonięty

15 listopada o godz. 10:00 w okolicy Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej, pisarki i poetki rodem z Mucharza, wieloletniej nauczycielki i kierownika szkoły podstawowej w Mucharzu. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Mucharz p. Renata Galara, Sekretarz Gminy p. Paweł Paździora, radni gminy, sołtysi, Koło Gospodyń Wiejskich ze Świnnej Poręby, dyrektorzy gminnych szkół z delegacjami uczniów, harcerze oraz mieszkańcy. Pomnik został poświęcony przez proboszcza mucharskiej parafii, ks. Krzysztofa Strzelichowskiego.

Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonała najbliższa rodzina pisarki: synowa p. Maria Górkiewicz oraz wnuki, p. Mateusz Górkiewicz i p. Maciej Dudziński z żoną. W imieniu mamy, pani Ewy Dudzińskiej - córki pisarki, wygłosił on w obecności przybyłych na uroczystość gości wzruszającą przemowę.

Z Zakopanego - słowo córki pisarki, Ewy Dudzińskiej

Witam Wszystkich serdecznie!
Z okazji dzisiejszej Uroczystości miałam wiele osobistych przemyśleń. Pragnę podzielić się jednym z nich, które mnie samą zaskoczyło – ile skojarzeń wiąże się z ławką, ławą, ławeczką: zmęczonym – możliwość odpoczynku, podróżnym – czekanie na dworcu, uczniom – klasa szkolna, żołnierzom – szyk bojowy, przestępcom – sala sądowa, szukającym prawdy – filiżanka kawy. A mnie? Od czasu zdjęcia zrobionego w naszym ogrodzie – tylko z Mamą. Patrzę na nie każdego dnia – jest na ścianie pokoju, w którym mieszkam. Jest ze mną od wielu, wielu lat... I dzięki temu nigdy nie czuję się samotna – przecież tuż obok siedzi Mama i uśmiecha się do mnie. Życzę Wszystkim, którzy zechcą przysiąść na tej ławce, obok Mamy, żeby poczuli spokój, optymizm, siłę, wiarę w dobroć ludzką i dużo, bardzo dużo nadziei na realizację swoich marzeń, planów, zadań. Pom prostu – na lepsze życie.

Pamięci pisarki

Druga część uroczystości odbyła się w świetlicy GOKiC w Mucharzu. Przybyli na uroczystość goście obejrzeli przygotowaną przez Szkołę Podstawową w Jaszczurowej prezentację multimedialna poświęconą życiu i twórczości pisarki oraz wysłuchali fragmentów utworów Janiny Barbary Górkiewiczowej w wykonaniu uczniów SP Jaszczurowa - Zuzi Warchoł, Natalii Zadory, Oli Kopeć i Adriana Storcha. Mogli także zobaczyć pamiątki związane z pisarką, m.in. maszynę do pisania, wełnianą chustę, książki, zdjęcia - znajdują się one na stałe w izbie pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej, mieszczącej się w SP Jaszczurowa.

Powstanie rzeźby

Pomnik pisarki Janiny Górkiewicz to rzeźba przedstawiająca postać siedzącą naturalnej wielkości oraz siedzisko ławki wraz z napisem. Dzieło wykonane jest w brązie metodą traconego wosku, ponadto wykonano cyzelowanie i patynowanie elementów w brązie.

Wykonanie i posadowienie rzeźby było możliwe dzięki dofinansowaniu, które gmina Mucharz otrzymała w konkursie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022" zorganizowanym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt do konkursu został przygotowany przez pracowników Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Mucharzu. Na konkurs z całej Polski wpłynęło 90 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano tylko 15 z nich. Całość kosztowała 115 tys zł. Rzeźbę sfinansowano ze środków własnych gminy oraz pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 103 tysięcy złotych.

Autorem projektu rzeźby jest artysta plastyk p. Wiesław Kwak. Odlew wykonał rzeźbiarz odlewnik p. Tomasz Ross. Ze strony gminy osobami zaangażowanymi w realizację projektu były: kierownik Referatu Ochrony Środowiska p. Iwona Grabiec i inspektor Referatu pani Magdalena Matysiak. W działania związane z projektem włączyli się również dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej p. Robert Kadela i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu p. Wioletta Rupa. (D. Polan, M. Matysiak)

Ten dom wpisałam w Polski dzieje,
W dni pełne słońca, w dni pochmurne
Tu ma Golgota, Tu Betlejem
Tu urodziłam się, tu umrę.
Janina Barbara Górkiewiczowa

Pomnik Janiny B. Górkiewiczowej (foto R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie