N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Odsłonięcie pomnika Janiny B. Górkiewiczowej

Odsłonięcie pomnika Janiny B. Górkiewiczowej

15 listopada o godz. 10:00 w pobliżu Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej

Pomnik - ławeczka Janiny Barbary Górkiewiczowej odsłonięty

15 listopada o godz. 10:00 w okolicy Dworu Thetschlów w Jaszczurowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika - ławeczki Janiny Barbary Górkiewiczowej, pisarki i poetki rodem z Mucharza, wieloletniej nauczycielki i kierownika szkoły podstawowej w Mucharzu. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Mucharz p. Renata Galara, Sekretarz Gminy p. Paweł Paździora, radni gminy, sołtysi, Koło Gospodyń Wiejskich ze Świnnej Poręby, dyrektorzy gminnych szkół z delegacjami uczniów, harcerze oraz mieszkańcy. Pomnik został poświęcony przez proboszcza mucharskiej parafii, ks. Krzysztofa Strzelichowskiego.

Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonała najbliższa rodzina pisarki: synowa p. Maria Górkiewicz oraz wnuki, p. Mateusz Górkiewicz i p. Maciej Dudziński z żoną. W imieniu mamy, pani Ewy Dudzińskiej - córki pisarki, wygłosił on w obecności przybyłych na uroczystość gości wzruszającą przemowę.

Z Zakopanego - słowo córki pisarki, Ewy Dudzińskiej

Witam Wszystkich serdecznie!
Z okazji dzisiejszej Uroczystości miałam wiele osobistych przemyśleń. Pragnę podzielić się jednym z nich, które mnie samą zaskoczyło – ile skojarzeń wiąże się z ławką, ławą, ławeczką: zmęczonym – możliwość odpoczynku, podróżnym – czekanie na dworcu, uczniom – klasa szkolna, żołnierzom – szyk bojowy, przestępcom – sala sądowa, szukającym prawdy – filiżanka kawy. A mnie? Od czasu zdjęcia zrobionego w naszym ogrodzie – tylko z Mamą. Patrzę na nie każdego dnia – jest na ścianie pokoju, w którym mieszkam. Jest ze mną od wielu, wielu lat... I dzięki temu nigdy nie czuję się samotna – przecież tuż obok siedzi Mama i uśmiecha się do mnie. Życzę Wszystkim, którzy zechcą przysiąść na tej ławce, obok Mamy, żeby poczuli spokój, optymizm, siłę, wiarę w dobroć ludzką i dużo, bardzo dużo nadziei na realizację swoich marzeń, planów, zadań. Pom prostu – na lepsze życie.

Pamięci pisarki

Druga część uroczystości odbyła się w świetlicy GOKiC w Mucharzu. Przybyli na uroczystość goście obejrzeli przygotowaną przez Szkołę Podstawową w Jaszczurowej prezentację multimedialna poświęconą życiu i twórczości pisarki oraz wysłuchali fragmentów utworów Janiny Barbary Górkiewiczowej w wykonaniu uczniów SP Jaszczurowa - Zuzi Warchoł, Natalii Zadory, Oli Kopeć i Adriana Storcha. Mogli także zobaczyć pamiątki związane z pisarką, m.in. maszynę do pisania, wełnianą chustę, książki, zdjęcia - znajdują się one na stałe w izbie pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej, mieszczącej się w SP Jaszczurowa.

Powstanie rzeźby

Pomnik pisarki Janiny Górkiewicz to rzeźba przedstawiająca postać siedzącą naturalnej wielkości oraz siedzisko ławki wraz z napisem. Dzieło wykonane jest w brązie metodą traconego wosku, ponadto wykonano cyzelowanie i patynowanie elementów w brązie.

Wykonanie i posadowienie rzeźby było możliwe dzięki dofinansowaniu, które gmina Mucharz otrzymała w konkursie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022" zorganizowanym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt do konkursu został przygotowany przez pracowników Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Mucharzu. Na konkurs z całej Polski wpłynęło 90 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano tylko 15 z nich. Całość kosztowała 115 tys zł. Rzeźbę sfinansowano ze środków własnych gminy oraz pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 103 tysięcy złotych.

Autorem projektu rzeźby jest artysta plastyk p. Wiesław Kwak. Odlew wykonał rzeźbiarz odlewnik p. Tomasz Ross. Ze strony gminy osobami zaangażowanymi w realizację projektu były: kierownik Referatu Ochrony Środowiska p. Iwona Grabiec i inspektor Referatu pani Magdalena Matysiak. W działania związane z projektem włączyli się również dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej p. Robert Kadela i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu p. Wioletta Rupa. (D. Polan, M. Matysiak)

Ten dom wpisałam w Polski dzieje,
W dni pełne słońca, w dni pochmurne
Tu ma Golgota, Tu Betlejem
Tu urodziłam się, tu umrę.
Janina Barbara Górkiewiczowa

Pomnik Janiny B. Górkiewiczowej (foto R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie