N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Wywołujemy historie z Małopolskim Instytutem Kultury

Wywołujemy historie z Małopolskim Instytutem Kultury

W grudniu nasza szkoła przystąpiła do projektu „Wywołane Historie", nawiązując przy tym współpracę z Małopolskim Instytutem Kultury - zobacz kolejne relacje...


8.05.2023
Warsztaty z: Joanna Mikulska, Karolina Fidyk, Maja Dobkowska

W poniedziałek 8 maja 2023 r. odbyły się ostatnie już warsztaty kulturalne realizowane w ramach projektu „Wywołane historie" we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Poprowadziła je Joanna Mikulska, kulturoznawczyni, animatorka kultury i dziennikarka. Współprowadzącymi warsztaty były Karolina Fidyk i Maja Dobkowska, koordynatorki projektów i przedsięwzięć kulturalnych MIK.

Przygotowania do finału

Podczas zajęć uczniowie uczestniczący w projekcie dokonali selekcji i wyboru zdjęć zarówno tych wykonanych w czasie warsztatów fotograficznych, jak i archiwalnych. Poddali ostatecznej redakcji materiał tekstowy (podpisy do zdjęć oraz informacje pozyskane podczas wywiadów) oraz – po prawdziwej burzy mózgów – wymyślili tytuł projektu. Ale póki co niech on pozostanie tajemnicą, aż do finału, który zaplanowany jest na środę 21 czerwca 2023 r. Już dzisiaj zapraszamy!

Wywołujemy historie z MIK (foto KF Okno)


12.04.2023

Warsztaty z: Tomasz Kaczor, Joanna Mikulska, Karolina Fidyk

W środę 12 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnych warsztatach kulturalnych w ramach projektu „Wywołane historie”, organizowanych we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Tym razem były to warsztaty fotograficzne, które prowadził fotograf i animator kultury Tomasz Kaczor we współpracy z Joanną Mikulską, animatorką kultury i dziennikarką oraz Karoliną Fidyk, koordynatorką projektów i przedsięwzięć kulturalnych MIK.

Fotografujemy, rozmawiamy, działamy

Zajęcia fotograficzne stanowiły zwieńczenie wywiadów, jakie uczestnicy projektu przeprowadzili w ostatnich tygodniach z mieszkańcami Jaszczurowej i osobami związanymi z naszą miejscowością. Sam pomysł na tematy oraz wybór rozmówców zrodził się podczas warsztatów w marcu. Interesujące młodzież historie związane są z dworem Thetschlów i dawnym domem dziecka, winiarnią, zaporą i Jeziorem Mucharskim, pszczelarstwem, działalnością strażaków OSP Jaszczurowa oraz szlakami turystycznymi i Leskowcem. Przed nami jeszcze jedne warsztaty w maju, a w czerwcu wielki finał!

Wywołujemy historie z MIK (foto KF Okno)


23.03.2023

Warsztaty z: Joanna Mikulska, Dominika Mietelska-Jarecka, Karolina Fidyk

23 marca 2023 r. odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Wywołane historie”. Poprowadziła je Joanna Mikulska, kulturoznawczyni, animatorka kultury i dziennikarka. Współprowadzącymi warsztaty były Dominika Mietelska-Jarecka oraz Karolina Fidyk, koordynatorki projektów i przedsięwzięć kulturalnych MIK.

Wywołane historie – burza mózgów

Podczas warsztatów uczniowie dokonali wyboru tematów, które będą stanowić kanwę „Wywołanych historii” oraz wskazali rozmówców, z którymi przeprowadzą wywiady na interesujące ich zagadnienia. Przygotowali wstępnie pytania do rozmówców. Uczestnicy warsztatów nauczyli się także podpisywać zdjęcia oraz opisywać przedmioty, które mają wartość historyczną bądź sentymentalną. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie wykorzystają w dalszych działaniach projektowych.

Wywołujemy historie z MIK (foto KF Okno)


22.12.2022

Warsztaty z: Joanna Mikulska, Sebastian Wacięga

Wywołujemy historie z Małopolskim Instytutem Kultury

20 grudnia 2022 r. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu. Poprowadziła je Joanna Mikulska, kulturoznawczyni, animatorka kultury i dziennikarka, współpracująca z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Domem Kultury Dorożkarnia.

Współprowadzącym warsztaty był Sebastian Wacięga z Małopolskiego Instytutu Kultury, specjalizujący się w zespołowym planowaniu strategicznym i tworzeniu pomysłów programowych. Projekt realizują członkowie Klubu Fotograficznego „Okno" oraz uczniowie zainteresowani lokalną historią.

Archiwum społeczne w Jaszczurowej

Głównym celem warsztatów było wspólne zaplanowanie pracy w całym projekcie, przybliżenie uczestnikom jego koncepcji i wyjaśnienie szeroko rozumianego pojęcia lokalności. Podczas warsztatów uczniowie stworzyli mapy swojej lokalnej społeczności z zaznaczeniem legendy, obejmującej: ciekawe miejsce, osoby ważne dla społeczności, sojusznicy, miejsca, które szczególnie pamiętają, miejsce ważnych spotkań.

Już się cieszymy na kolejne warsztaty, które zaplanowano na przełom stycznia i lutego. (D. Polan)

Wywołujemy historie z MIK (foto KF Okno)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie