N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Powstanie w getcie, 80 rocznica

Powstanie w getcie, 80 rocznica

19 kwietnia przypadła 80 rocznica powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Przypięliśmy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcja Żonkile
Rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja Żonkile organizowana corocznie 19 kwietnia. W 2023 roku kampania odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Żonkile w Jaszczurowej
W gminie Mucharz w akcję Żonkile zaangażowała się młodzież naszej szkoły, chcąca upamiętnić powstanie oraz osiemnaście rodzin żydowskich mieszkających przed II wojną w naszej gminie. Na przełomie marca i kwietnia zorganizowane zostały szkolenia dla nauczycieli uczących w klasach 1-3 (p. Dorota Targosz, p. Bogumiła Środa), 4-6 (p. Violetta Jamróz, p. Jadwiga Zielińska) i 7-8 (p. Dorota Polan, p. Robert Kadela), przekazane zostały też materiały dotyczące powstania i akcji Żonkile dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem". Materiały pomogą włączyć się szkołom w obchody 19 kwietnia.

19 kwietnia
Dokładnie w osiemdziesiątą rocznicę powstania w getcie spotkaliśmy się na apelu, rozmawialiśmy o wydarzeniu, o akcji Żonkil. Przypięliśmy wcześniej zrobione własnoręcznie Żonkile. #ŁączyNasPamięć.

Powstanie w getcie
19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Powstanie w getcie, 80 rocznica (foto SP Jaszczurowa)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie