N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Konkurs ZHP 2023

Konkurs ZHP 2023

Hufcowy Konkurs Historyczny „Akcja pod Arsenałem". Patrol 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego wziął w nim udział, a nasza drużyna była jego organizatorem.

Patrol 130 DSTH na konkursie historycznym

Patrol 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego w składzie: dh Szymon Kadela, dh Kirył Kolupayeu i dh Leonard Sikora wziął udział w Hufcowym Konkursie Historycznym. Odbył się on 12 maja 2023 r. w siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. W zmaganiach konkursowych wzięli udział harcerze z drużyn harcerskich oraz starszoharcerskich hufca, w sumie 10 trzyosobowych patroli.

Rocznicowy temat

Temat tegorocznego konkursu to „Akcja pod Arsenałem. 26 III 1943". Zadania konkursowe objęły zagadnienia dotyczące uczestników, okoliczności, przebiegu i skutków akcji pod Arsenałem. W tym roku minęło 80 lat od tego wydarzenia. Wśród materiałów, z których przygotowywali się uczestnicy konkursu, znalazły się: powieść „Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego rozdział „Pod Arsenałem", film „Akcja pod Arsenałem" w reż. Jana Łomnickiego, słuchowisko radiowe PR z 1963 r. (wspomnienia uczestników akcji odbicia Jana Bytnara z rąk gestapo. Opowiadali: Stanisław Broniewski „Orsza". Lech Suski „Katoda", Witold Bartnicki „Kadłubek", Zygmunt Kaczyński „Wesoły" i Andrzej Wolski „Jur").

Najlepsi z najlepszych

Pierwszy etap konkursu to 20 pytań testowych, które uczestnicy rozwiązywali indywidualnie. Potem przyszły zadania zespołowe. Zwycięzcą konkursu został starszoharcerski patrol 1 WPDH „Wagabunda, II miejsce zajęła 18 DH „Bajkonators", patrol, III – 5 DH „Nasze ZOO", a IV miejsce z wyróżnieniem 6 DSTH „Dioryt" (opiekun phm. Joanna Krecichwost).
Nasza drużyna wraz z Komendą Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP była organizatorem konkursu (hm. D. Polan).

Konkurs ZHP 2023 (foto ZHP Mucharz)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie