N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Auschwitz-Birkenau 2023

Auschwitz-Birkenau

10 maja 2022 r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w przedmiotowej wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

W oświęcimskim muzeum uczniowie zwiedzili wystawy stałe oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, a także najważniejsze obiekty w obozie Auschwitz II - Birkenau: baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Wycieczka była dla uczniów prawdziwą, żywą lekcją historii oraz czasem do głębokiej refleksji i zadumy. (J. Paździora)

Oniemiałem. Więźniowie spali, pracowali i wegetowali w bardzo złych warunkach. Zszokowało mnie dużo połamanych okularów, stosy butów, włosów. Auschwitz-Birkenau to tragedia. (Kirył)

Okropny widok dziecięcych ubranek, nie mogę pojąć jak można być tak postępować z dziećmi, jak Josef Mengele. Wzruszyła mnie sala z filmami i zdjęciami żydów przed Auschwitz. Walizki, miski - okropne, ponieważ ludzi nie wiedzieli że wyjeżdżają do Auschwitz, w pośpiechu łapali potrzebne rzeczy. Wzruszyły mnie baraki. (Rozalia)

Najbardziej poruszyła mnie ściana śmierci, przy której zamordowano wiele osób i widok dziecięcych ubrań i walizek. Do przemyśleń skłoniła mnie też ściana z fotografiami więźniów. (Kamil)

Wzruszyła mnie gablota z ubraniami małych dzieci. Także historia księdza, który oddał swoje życie za innego człowieka. Najbardziej jednak dyskryminacja Żydów. (Olaf)

Zdziwiła mnie liczba baraków w Birkenau. Szokujące, w jakim warunkach więźniowie musieli żyć. Bardzo pouczające były obrazy namalowane przez jednego z więźniów obozu. Para bucików dziecięcy, mniejszych niż mały palec... (Adam)

Poruszyło mnie, jak ludzie byli traktowani, jakie kary im dawano, jak wyglądały ich posiłki. Warunki życia były nie do pomyślenia, najbardziej zaskoczyła mnie ilość zarejestrowanych i zmarłych osób w obozie. Rzeczy, które do nich należały były tylko potwierdzeniem, ile ludzi tam cierpiało. Nie umiem sobie wyobrazić przez co tam przeszli. Wizytę zapamiętam do końca życia. Człowiek zgotował taki los drugiemu człowiekowi. (Natalia)

Okropne i tragiczne. Podczas zwiedzania muzeum byłem smutny, trudno było mi wyobrazić sobie, że cierpiało tutaj tak dużo ludzi. Najbardziej poruszyły mnie rzeczy więźniów - buty, menażki, torebki. Życie w obozie było bardzo krótkie. Ściana śmierci - tam wartość życia więźniów była najniższa. (Arseni)

Zdjęcia więźniów wraz z datą przywozu do obozu i śmiercią. Były tam zapisane również zawody wykonywane przez tych ludzi przed obozem, film, na którym było widać szczęśliwe życie Żydów przed wojną, wszystkie rzeczy - buty, torebki, walizki, włosy, fotografie dzieci i ich rzeczy, eksperymenty wykonywane na ludziach. (Filip)

Najbardziej wzruszył mnie widok małych ubranek dziecięcych, a przy tym myśl o tym, że dzieci zamiast cieszyć się swoim dzieciństwem musiały przeżywać taką krzywdę. Poruszenie poczułam, gdy weszliśmy do komory gazowej oraz krematorium. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co musiały czuć osoby, które wchodząc tam nieświadome dowiadywały się, co się z nimi stanie. Wartościowa lekcja. (Zuza)

Okrucieństwo Mengele, gdy robił eksperymenty medyczne na bliźniakach. Największe wrażenie zrobiła na mnie ogromna księga nazwisk i imion poległych w obozie. Poruszające słowa pani przewodnik. Nigdy o nim nie zapomnę. (Ola)

Auschwitz-Birkenau (foto J. Paździora, R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie