N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Wywołujemy historie - mamy wystawę

Wywołujemy historie - mamy wystawę

Mamy finał! 21 czerwca 2023 r. przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej odbył się wernisaż wystawy „Cztery kilometry historii", zrealizowanej w ramach projektu „Wywołane historie" we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury.

Cztery kilometry historii

Na to kulturalne wydarzenie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej – autorzy projektu, ich rozmówcy, którzy włączyli się w realizację działań projektowych, a także mieszkańcy Jaszczurowej, przedstawiciele społeczności szkolnej oraz sołtys Jaszczurowej Pani Lucyna Sitarz i Wójt Gminy Mucharz Pani Renata Galara. Małopolski Instytut Kultury reprezentowały Karolina Fidyk i Dominika Mietelska-Jarecka

Wcześniej warsztaty

Przez pół roku młodzież tworząca projekt uczestniczyła w spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez reporterkę i animatorkę kultury Joannę Mikulską oraz w warsztatach fotograficznych z udziałem Tomka Kaczora, zwycięzcy World Press Photo 2020 w kategorii Portret. Działaniami koordynowały z ramienia Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie Karolina Fidyk i Dominika Mietelska-Jarecka. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili wywiady z mieszkańcami Jaszczurowej na temat ważnych dla nich miejsc, mocno związanych z miejscowością oraz gminą.

Wywołane historie

Wystawa prezentuje odkryte przez nas informacje, fotografie archiwalne oraz portrety naszych rozmówców, którzy przekazali nam swoje historie i przeżycia z nimi związane – mówią uczniowie w podsumowaniu. Dzięki niej mieszkańcy mogą poczuć na nowo smak miejsca, w którym się wychowali i żyją do dzisiaj.

Wystawa w trzech punktach wioski

Na wystawę składają się trzy moduły poświęcone sześciu tematom. Wystawę można oglądać do końca wakacji w trzech punktach:

  • przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej (tematy: wyprawy na Leskowiec oraz filia Andrychowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego i Szkoła Podstawowa w Jamniku),
  • przy budynku OSP (tematy: służba w straży oraz tradycje pszczelarskie w Jaszczurowej)
  • przy kaplicy (tematy: działalności Domu Dziecka w dworze Thetschlów oraz Winiarnia, czyli przetwórnia warzywno-owocowa).

Szukajcie się na wystawie - zapraszamy!

Zobacz także

Cztery kilometry historii (foto D. Polan, A. Płotek)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie