N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

46 Rajd Powsinogi Beskidzkie

46 Rajd Powsinogi Beskidzkie

Już po raz czterdziesty szósty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich".

XLVI Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich"
29 września - 1 października 2023 r.

„Powsinogi" z tradycjami

Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego wraz z Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP i „Skautem" Wadowice. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Na rajdowym szlaku

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Siedem patroli zawitało w piątkowe popołudnie na śródleśnej polanie w Tarnawie Górnej. Tu, u podnóża Leskowca, harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku.

Nie taki deszcz straszny!

W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Idąc z mapą i kompasem zgodnie z wyznaczonym azymutem, zdobyli Groń Jana Pawłą II i Leskowiec, dalej wędrowali przez Grotę Wierchy, osiedle Pływacze, aż do bazy harcerskiej w Mucharzu. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania: terenoznawcze, fotograficzne, literackie, ekologiczne. Tegorocznej trasie rajdowej przyświecało hasło „Chodżcież!", zachęcające do aktywnego spędzania wolnego czasu, do ruchu, do wędrówek po górach. Nawet deszcz nie nie zniechęcił harcerzy do przemierzenia wyznaczonej trasy. No, może tylko nieliczni ją co nieco skrócili ... Sobotni wieczór przypieczętowało niezwykle liryczne ognisko, którego bohaterami stali się Jędrzej Wowro, Emil Zegadłowicz i Edward Kozikowski. Dziękujemy druhnom: Dorocie, Iwonie, Kasi i Wandzi za wspaniały koncert!

Honorowa Odznaka Hufca Ziemi Wadowickiej dla Wójt Gminy Mucharz

Podczas rajdu zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Rajd zakończył się w niedzielę apelem, wcześniej wzięliśmy udział we mszy świętej w kościele pw. św Wojciecha BM w Mucharzu. Podczas apelu komendant Hufca Ziemi Wadowickiej phm. Daniel Pasierbek wręczył Wójt Gminy Mucharz Renacie Galarze Honorową Odznakę Hufca Ziemi Wadowickiej w dowód wdzięczności za działania podejmowane na rzecz rozwoju środowiska harcerskiego gminy Mucharz.

Czas na podsumowania

W rajdzie uczestniczyło 100 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 DH „Nasze ZOO" (zwycięzcy rajdu), 4 DH Granit (II miejsce), 1 DH "Błękitna" (III miejsce), 18 DH „Bajkonators", PDW „Płomień", 6 DSTH Dioryt" i DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Wszystkim drużynom gratulujemy aktywnego udziału w rajdzie. Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach! A już za cztery lata – na jubileuszowych, pięćdziesiątych „Powsinogach". Będzie się działo! (hm. D. Polan)

46 Rajd Powsinogi Beskidzkie (foto R.T. Kadela, M. Wróbel, D. Polan)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie