N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

42 rajd Powsinóg Beskidzkich

42 rajd Powsinóg Beskidzkich

Harcerze i instruktorzy ZHP z Mucharza oraz nasza szkoła byli organizatorami 42 Rajdu „Powsinóg Beskidzkich". To rajd turystyczny, z tradycjami, wpisujący się już w historię Ziemi Wadowickiej.

Na turystycznym szlaku

Po raz czterdziesty drugi harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich". Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Na przekór pogodzie

Mimo iż pogoda spłatała harcerzom figla, rajd odbył się w planowanym terminie. I chociaż nocleg pod namiotami nie wchodził w grę, organizatorzy i uczestnicy zadbali o harcerski i turystyczny klimat. Jedenaście patroli zawitało w piątkowe popołudnie w szkole podstawowej w Jaszczurowej, która stała się bazą wypadową podczas tegorocznego rajdu.

Chełm - 603 m n.p.m.

Sobotnią wędrówkę harcerze spędzili na czerwonym szlaku, przemierzając trasę z Palczy przez Chełm do harcerskiej bazy w Zalesiu koło Stryszowa. Poznawali bogatą historię Beskidu Makowskiego, szczególną uwagę poświęcając miejscom pamięci, przydrożnym kapliczkom i pomnikom przyrody. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania z zakresu metodyki harcerskiej, terenoznawstwa i fotografii.

Wieczory z historią i poezją

Rajdowe wieczory zarezerwowano na obrzędowe harcerskie kominki. W piątek miało miejsce spotkanie z poezją Emila Zegadłowicza, twórcy zbioru ballad „Powsinogi beskidzkie", zaś w sobotę harcerze opowiadali o miejscach pamięci, znajdujących się w ich rodzinnych miejscowościach. Było nastrojowo i patriotycznie.

Kino i popcorn

Dodatkowo późnym sobotnim popołudniem spotkała uczestników rajdu nie lada niespodzianka – mieli okazję miło spędzić czas z dziesiątą muzą. W wadowickim kinie „Centrum" obejrzeli wzruszający film familijny „Był sobie pies 2", posilając się popcornem.

Apel na zakończenie

Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 90 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 2 Drużyna Harcerska „Herosi" z Wadowic (zwycięzcy rajdu), 18 Drużyna Harcerska „Bajkonators" z Wysokiej (II miejsce), 5 Drużyna Harcerska „Nasze ZOO" ze Stanisławia (III miejsce), 13 Drużyna Harcerska „Krzyk", 5 Drużyna Starszoharcerska „Antidotum", 3 Drużyna Wędrownicza „Altair", Patrol „Gorzej być nie może", Patrol Instruktorski „Przestrzeń" oraz drużyny z gminy Mucharz: 7 Drużyna Harcerska „Omega" z Jaszczurowej, 125 Drużyna Harcerska „Zośka" z Mucharza, 130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza" i 4 Drużyna Wędrownicza „Cztery Żywioły". (phm. D.Polan)

42 Powsinogi Beskidzkie (foto R.T.Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie