N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Zbiórki harcerskie - fotorelacje 2022/2023

Zbiórki harcerskie - fotorelacje

W harcówce odbyła się kolejna zbiórka harcerska - zobacz fotorelację. 

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zbiórka, 1.08.2023

Dla upamiętnienia 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 17.00 nadane zostały akustyczne sygnały alarmowe. W Mucharzu o godzinie 17.00 zostały włączone syreny alarmowe.

W Wadowicach

Mimo, iż pogoda w tym roku nie sprzyjała uroczystościom plenerowym, harcerze z Mucharza na wadowickim rynku rozdawali mieszkańcom i turystom plakietki, naklejki i ulotki upamiętniające powstanie.

O godzinie 17.00 została zaciągnięta warta pod tablicą pamiątkową oraz zabrzmiała syrena, która uczciła poległych. Harcerze wraz z wadowickim Kołem Światowego Związku Armii Krajowej (z którym współpracują od lat) złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową 12 pułku piechoty Armii Krajowej umieszczoną na ścianie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach.


Zbiórka, 25.04.2023

Pogrzeb ppor. Anny Rauch "Anny"

21 lipca 2023 r. w Wadowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza partyzantki Armii Krajowej ppor. Anny Rauch. Nasi harcerze służyli w pocztach sztandarowych Koła Wadowickiego Światowego Związku Armii Krajowej oraz poczcie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.


Obóz harcerski w Pogorzelicy, 29.06.2023-14.07.2023

W wakacje (lipiec) wyjechaliśmy na obóz harcerski do Pogorzelicy, a część z nas wzięła udział w Biwaku NAL w Zalesiu w sierpniu 2023.


Zbiórka, 16-17.06.2023

Biwak harcerski 2023

W dniach 16-17 czerwca 2023 w mucharskiej harcówce odbył się biwak kończący też rok szkolny i harcerski. Wakacje to już czas obozów i odpoczynku.

Bieg Patrolowy

Podczas biwaku odbyła się gra i bieg patrolowy. Do zaliczenia było 9 punktów patrolowych oraz kilkanaście zadań. Trasa wiodła Lasem Mucharskim oraz drogami i ścieżkami Mucharza. Odwiedziliśmy też dom p. Małgosi Gajdy-Durdy, gdzie znalazł się jeden z punktów (Dziękujemy!)

Ognisko

Wieczorem ognisko - watra przygotowana przez Martynę i Bertę z gawędą naszego gościa dh pwd. Kamila Pacułta, drużynowego 6 DSTH "Dioryt"

Przyrzeczenie

Późnym wieczorem część najważniejsza. Wyszliśmy wszyscy na Górę Przyrzeczeń, gdzie odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie. Miejsce zostało przygotowane przez wędrowników - Zuzię, Martynę i Samuela. Była flaga państwowa, krzyże, proporce i harcerski ogień. Gawędę wygłosił i przyrzeczenie przyjął hm. Robert Kadela w obecności instruktorów - hm. Doroty Polan, pwd. Kamila Pacyłta. Krzyże wręczył dh drużynowy Tomek Kadela H. O.

Przyrzeczenie złożyli

 • Julia Fidelus
 • Dominika Matuszyk
 • Julia Drąg
 • Ada Mika
 • Małgorzata Szczygieł
 • Kirył Kołupajeu
 • Adrian Minikovich
 • Arseni Minikovich

Przyznanie stopni, sprawności, odznak

Po przyrzeczeniu, przy ognisku, przy harcówce odczytano rozkaz z przyznanymi sprawnościami i stopniami, Wręczono chusty i plakietki drużyny. Po raz pierwszy przyznano także odznakę "Chodź po Beskidach"

Drugi dzień biwaku

W drugim dniu od rana zajęcia harcerski z nauką musztry. Przeprowadził ją dh phm. Jakub Zwijacz ze Skawiny. Później apel. Każdy wyjechał z biwaku ze zdjęciami z imprez harcerskich 2022/2023.

Nieobecni

Pozdrawiamy wszystkich nieobecnych i usprawiedliwionych z różnych powodów na biwaku. Wiemy, że chcieliście uczestniczyć i Wam na tym zależało. Nic straconego! Druhu Benjaminie - głowa do góry - spotkamy się po wakacjach. Też z Zosią, Nikodemem, Jaśkiem, Wiktorem. Czekamy też na innych...


Zbiórka, 06.06.2023

Dzisiaj sadzimy ziemniaka - to zadanie przed zlotem chorągwi w Andrychowie we wrześniu 2023. Ziemniaka trzeba zasadzić, pielęgnować i wykopać przed zlotem. Zjemy go (je) we wrześniu. Resztę zbiórki spędzamy w mucharskim lesie.


Zbiórka, 30.05.2023

Trwają przygotowania do biwaku drużyny. Dzisiaj indywidualnie, w lesie mucharskim sprawdzaliśmy naszą wiedzę harcerską. Wypełnialiśmy też karty prób (zobacz tutaj) harcerza, karty prób na stopnie i pagon wędrowniczy.


Zbiórka, 26-28.05.2023

XXV Zlot Gromad i Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej

Harcerze 130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego uczestniczyli w XXV Zlocie Gromad i Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, któremu przyświecało hasło „Sprawni w Działaniu”.


Zbiórka, 23.05.2023

Na zbiórce trochę popracowaliśmy oraz przygotowywaliśmy zadanie, które umożliwi zdobycie sprawności Fotograf. Będziemy uczyć patrole zlotowe, jak wykorzystać statyw, zamontować na nim aparat lub smartfon i zrobić fajne zdjęcie...


Zbiórka, 16.05.2023

Czego uczy harcerstwo? Dzisiaj prace ogrodowe. Bo harcówka to nasz mały domek!


Zbiórka, 12.05.2023

Hufcowy Konkurs Historyczny „Akcja pod Arsenałem"

Patrol 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego w składzie: dh Szymon Kadela, dh Kirył Kolupayeu i dh Leonard Sikora wziął udział w Hufcowym Konkursie Historycznym. Odbył się on 12 maja 2023 r. w siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. W zmaganiach konkursowych wzięli udział harcerze z drużyn harcerskich oraz starszoharcerskich hufca, w sumie 10 trzyosobowych patroli. Dodatkowo nasza drużyna wraz z Komendą Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP była organizatorem konkursu.


Zbiórka, 9.05.2023

Przegląd umundurowanie na dziedzińcu harcówki. Tak wystrojeni idziemy uczcić jeszcze Konstytucję 3 Maja. Pod Obelisk Niepodległości w Mucharzu. 


Zbiórka, 25.04.2023

Pogrzeb Jana Sałapatka „Orła"

5 maja 2023 r. w Jachówce odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza partyzantki niepodległościowej Jana Sałapatka „Orła". Nasi harcerze służyli w pocztach sztandarowych. Wśród wielu pocztów sztandarowych nasi harcerze ze 130 DSTH im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Mucharza służyli w poczcie Koła Wadowickiego Światowego Związku Armii Krajowej oraz poczcie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.


Zbiórka, 25.04.2023

Dzisiaj pracujemy. 

 • zasadziliśmy wiśnię, jabłoń i gruszę i otoczyliśmy je siatką
 • wyzbieraliśmy śmieci wokół harcówki wraz z przyległościami (droga, miejscowe krzaki...)
 • wysprzątaliśmy część sypialną (trzepanie i odkurzanie) oraz kuchnię (mycie, a czasem szorowanie)
 • jedna ekipa wyplewiła rabatkę
 • chłopaki przygotowali sprzęt - kanadyjki, koce i materace na wakacje...

Na koniec zastęp "Ogniki" podsumował ostatni bieg patrolowy wręczając najlepszym lilijki.


Zbiórka, 18.04.2023

Pierwsza zbiórka po świętach. Idziemy do lasu na kolejną małą grę terenową przygotowaną przez zastęp "Ogniki". Nikodem, Jasiek, Wiktor i Mateusz przygotowali ją jak trzeba. Była nawet mapa. Najważniejsze jednak, że odbyła się w lesie. Powstała też nowa nazwa terenowa - "Góra Przyrzeczenia". Niezła, nie? Zastęp "Cztery Żywioły" dostarczył piękną antyramę z poprzedniej gry w mucharskim lesie. We czwartek 20.04.2023 idziemy rozmontować Grób Pański w kościele parafialnym. 


Zbiórka, 07.04.2023

W środę 5.04.2023 budujemy Grób Pański w kościele parafialnym w Mucharzu. To już tradycja od ponad dwudziestu lat. W Wielki Piątek 7.04.2023 wraz ze strażakami z OSP Jaszczurowa i OSP Mucharz stoimy na warcie.


Zbiórka, 31.03-2.04.2023

Harcerze z naszego środowiska w dniach 31 marca do 2 kwietnia wzięli udział w XXXVI Rajdzie Powitania Wiosny „K.A.R.P.", organizowanym przez Szczep Harcerski „Kontynent" w Zatorze.

XXXVI Rajd Powitania Wiosny

Podczas rajdu harcerze przemierzyli ponad 20 km tras wokół Zatora, poznając na punktach kontrolnych legendy oraz nieco historii księstwa oświęcimskiego i zatorskiego, do którego należały kiedyś ziemie dzisiejszej gminy Mucharz.

Obiad z kuchenki turystycznej

W trakcie wędrówki harcerze własnoręcznie przygotowali posiłek. Samodzielnie ugotowane leczo na trasie dało wiele satysfakcji. Kuchenki turystyczne, trochę warzyw, mięsa, przypraw i już. „Stu trzydziestu..." ma doświadczenie w gotowaniu w terenie. Harcerze robią to rok rocznie podczas wędrówek w góry.

Przy kominku

Rajd uzupełniły spotkania przy kominku z prezentacją własnych środowisk i miejsc zamieszkania oraz stworzenie palm wielkanocnych. W rajdzie wzięło udział prawie 250 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów z Hufca Ziemi Wadowickiej.

Cel rajdu....

Cel naszego uczestnictwa w rajdzie? - integracja środowiska, nauczenie samodzielności, współdziałanie w grupie, wykonanie zadania zespołowego, umiejętność poruszania się z mapą w terenie, trzy dni bez komórki i komputera - został zrealizowany!


Zbiórka, 28.03.2023

Działania harcerskie na najbliższe dni...

 • 36 Harcerski Rajd Powitania Wiosny K.A.R.P., 31 marca - 2 kwietnia 2023 r., noclegi Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze, ul. Kongresowa 11, 32-640 Zator
 • Parafialna Droga Krzyżowa, Niedziela Palmowa 2 kwietnia 2023 r. Spotykamy się przy plebanii w Mucharzu o godzinie 17.30. Stoimy z pochodniami na stacjach Drogi Krzyżowej.
 • Budujemy Grób Pański, środa 5 kwietnia 2023 r. Spotykamy się przy kościele w Mucharzu o godz. 14.00 (Leonard Sikora, Nikodem Wata, Jan Jastrzębski, Julia Fidelus)
 • Warta przy Grobie Pańskim, Wielki Piątek 7 kwietnia 2023 r. Spotykamy się w Domu Katolickim w Mucharzu (stara szkoła): o godz. 20.30 zastęp „Omega" i „Ogniki", o godz. 21.30 zastęp „Zośka" i „Cztery Żywioły"


Zbiórka, 21.03.2023

"Zośka" przygotował ciekawą grę terenową, która zasięgiem obejmowała cmentarz, starą szkołę, obelisk, harcówkę i las mucharski. Trzeba było wykazać się wiedzą praktyczną, a jak zwykle niezłej zabawy przysporzyło rozkładanie kanadyjki. Ciężko, a obóz coraz bliżej. Benjamin - brawo za mapę i ogólnie za przygotowanie! A ciasto z czekoladą? Bo po grze było ciasto z czekoladą o nazwie "Leoś". Pycha. Dziękujemy!


Zbiórka, 14.03.2023

Dzisiaj, jak zwykle trochę pracy, trochę teorii. Na rozgrzewkę zastępy wykonały zadania zespołowe - oczywiście na zewnątrz, wokół harcówki. Wiosna idzie, nie ma na to rady! Później, już przy kominku w harcówce zastęp "Omega" pokazał nam prezentację na temat początków harcerstwa w Polsce - nazwiska do zapamiętania: Olga Drahonowsta-Małkowska i Andrzej Małkowski oraz data - rok 1910. Omówiliśmy także zadania na Rajd Wiosenny i obóz w Pogorzelicy.


Zbiórka, 7.03.2023

Podczas zbiórki odbył się kolejny bieg patrolowy po Lesie Mucharskim. Przygotował go zastęp wędrowniczy "Cztery Żywioły", czyli Weronika, Martyna Zuza i Samuel. Znów mogliśmy poćwiczyć znajomość orientacji w lesie, tropy grzyby, liście i drzewa. Na koniec Martyna zaserwowała mufinki ze śmietaną domowej roboty.


Zbiórka, 28.02.2023

W harcówce kolejna zbiórka - jeszcze trwa Nieobozowa Akcja Zimowa. Zbiórkę przygotował zastęp "Omega". Zastępowa, dh Marlena omówiła przygotowany przez zastęp bieg patrolowy w mucharskim lesie. Krótki, ale treściwy z celem głównym - integracją członków zastępu. Była to też kolejna okazja, aby zaliczyć zadania do sprawności. Poznawaliśmy tropy zwierząt, liście i typy ognisk. Świetna gra terenowa. Zastęp przygotował także poczęstunek po biegu. Na zakończenie: odszukajcie, co zmieniono na zdjęciach, hi, hi, hi...


Zbiórki naborowe, 27.02.2023

W szkole w Jaszczurowej odbyły się spotkania z harcerzami. Druhny z zastępu wędrowniczego "Cztery Żywioły" przybliżyły dzieciom ideę harcowania i bycia harcerzem oraz zachęcały do wstąpienia do drużyny harcerskiej. Zbiórki przeprowadziły dh Weronika, dh Martyna i dh Zuzia. 


Biwak w Jaszczurowej, 25-26.02.2023

W sobotę i niedzielę 25/26.02.2023 r. odbył się w szkole w Jaszczurowej biwak Namiestnictwa Starszoharcerskiego Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. W sobotę ruszyliśmy dwiema trasami na Leskowiec - przez Polanę oraz szlakiem niebieskim przez Cybik. Wieczorem odbyły się warsztaty min. owocowo-kulinarne i fotograficzne i kominek. Realizowaliśmy także zadania na kolejne sprawności. W biwaku wzięły udział: 1 DSTH Andromeda, 5 DSTH Antidotum, 6 DSTH Dioryt, 51 WPDH Wędrownicy i oczywiście 130 DSTH "Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Razem 70 harcerzy i instruktorów. Super impreza!


Zjazd hufca, 18.02.2023

W sobotę 18.02.2023 r. reprezentacja drużyny wzięła udział w nadzwyczajnym Zjeździe Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Zjazd odbył się w schronisku młodzieżowym w Stryszawie. Wybraliśmy na nim nowego Komendanta Hufca. Został nim phm. Daniel Pasierbek. Dotychczasowa Komendantka phm. Julia Moskwa zrezygnowała z funkcji. Podczas Zjazdu dh Tomkowi Kadeli H.O. wręczono oficjalnie granatowy sznur oznaczający drużynowego 130 DSTH "Stu trzydziestu z Mucharza". Gratulujemy!


Zbiórka, 24.01.2023

Na zbiórce - turniej zastępów. Zwycięzcą został zastęp "Zośka". Podczas zbiórki rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w górach, na stoku i nad wodą. Wszyscy zainstalowaliśmy w telefonach darmową aplikację "Ratunek" i nauczyliśmy się ją obsługiwać. Druhna Zuza opowiedziała o hufcowych warsztatach kadry, w których uczestniczyła w ubiegłym tygodniu. Omówiliśmy także nasz udział w finale WOŚP nad Jeziorem Mucharskim.


Zbiórka, 17.01.2023

W Lesie Mucharskim - turniej zastępów. W harcówce wybieramy sprawności.


Zbiórka, 16-18.12.2022

Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazujemy je na ręce pani wójt, do kościołów i kaplicy w Tarnawie Dolnej, Świnnej Porębie, Śleszowicach, Jaszczurowej, Mucharzu oraz siostrom Nazaretankom z Wadowic. 16 grudnia spotykamy się na opłatku w harcówce.


Zbiórka, 29.11.2022

Na zbiórce wszystko o sprawnościach. Aktualizacja tego co już mamy zrobione, wybór nowych sprawności, planujemy zadania indywidualne i zespołowe. Dokument ze sprawnościami szukaj tutaj.


Zbiórka, 19-22.11.2022

W sobotę spotykamy się, żeby złożyć namiot. Niestety w nocy spadł śnieg i zabawy było nieco więcej. Ach ta zima. Kolejna zbiórka (22.11.2022) to min. przygotowania do akcji kalendarz. Pakujemy, planujemy...


Zbiórka, 3-8.11.2022

W czwartek 3 listopada z pochodniami udajemy się na mucharski cmentarz choleryczny. Kolejna zbiórka (8.11.2022) to min. przygotowania do obchodów Święta Niepodległości, którego jesteśmy organizatorami.


Zbiórka, 29.10.2022-1.11.2022

Kwestujemy na cmentarzu - dla nas to tzw. akcja znicz. Będziemy mieć na prąd i drobne naprawy w harcówce oraz na wycieczki, koszulki i plakietki.


Zbiórka, 25.10.2022

spotykamy się na cmentarzu. Przygotowania do Akcji Znicz. Zawieszamy biało-czerwone kokardki na grobach żołnierskich i nauczycielskich. Zadanie dla zasępów - zapal znicz na grobach we Wszystkich Świętych.


Zbiórka, 18.10.2022

Wybieramy zastępowych i przybocznych, rozmawiamy o czekających ich zadaniach. Drobne prace porządkowe wokół harcówki.


Zbiórka, 4.10.2022

Krótki bieg za znakami patrolowymi na szczyt Upaliska. Zebraliśmy także trochę śmieci. Spacerowicze nie mieli zapewne czasu zabrać ich ze sobą. Trudno.


Zbiórka, 27.09.2022

Dzisiejsze zadanie do wykonania - "Piecątka Beskidzka Jędrzeja Wowra" wykonana z ziemniaka. Należało się wzorować na twórczości drzeworytniczej pochodzącego z Gorzenia Jędrzeja Wowry, który przyjaźnił się z twórcą "Ballad o Powsinogach" Emilem Zegadłowiczem.

Zapraszamy wszystkich na zbiórki!

 • wtorki, godz. 16.00-17.30
 • Harcówka w Mucharzu
 • os. Nad Potokiem 6
 • tel. 506 085 942

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie