N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie

Już po raz czterdziesty piąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich".

XLV Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich"
7-9 października 2022 r.

Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego wraz z Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP i „Skautem" Wadowice. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Sześć patroli zawitało w piątkowe popołudnie na osiedlu Gołębiówka. U podnóża Jaroszowickiej Góry, skąd roztaczał się przepiękny widok na zaporę i Jezioro Mucharskie, harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Idąc za czarnym szlakiem zdobyli Jaroszowicką Górę, dalej wędrowali przez Łękawicę, Bugaj stryszowski, Stryszów, aż do bazy harcerskiej w Zalesiu.

Sobotnie wędrowanie z kulturą

Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego. Tegorocznej trasie rajdowej przyświecało hasło „Wędrujemy z kulturą". Było więc nie tylko grzecznie, sympatycznie i miło. Swoją „obecność" na rajdzie kulturalnie zaakcentował Emil Zegadłowicz z powsinogowymi balladami, Jędrzej Wowro z piecątkami beskidzkimi, Vincet van Gogh ze „Słonecznikami" czy Jan Kochanowski z fraszką „Na lipę". Patrole zwiedziły wystawy w zabytkowym dworze w Stryszowie oraz wzięły udział w malarskim plenerze.

Podczas rajdu można było zdobywać sprawność łazika, sobieradka obozowego i wskazidrogi. Nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowych ognisk i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji.

W rajdzie uczestniczyło ponad 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 DH „Nasze ZOO" (zwycięzcy rajdu), 1 DH "Błękitna", 18 DH „Bajkonators", 6 DSTH Dioryt", 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego i PDW „Płomień". Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy i gratulujemy aktywnego udziału w rajdzie. Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach!

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie (foto ZHP Mucharz)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie