N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie

Już po raz czterdziesty piąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich".

XLV Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich"
7-9 października 2022 r.

Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego wraz z Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP i „Skautem" Wadowice. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Sześć patroli zawitało w piątkowe popołudnie na osiedlu Gołębiówka. U podnóża Jaroszowickiej Góry, skąd roztaczał się przepiękny widok na zaporę i Jezioro Mucharskie, harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Idąc za czarnym szlakiem zdobyli Jaroszowicką Górę, dalej wędrowali przez Łękawicę, Bugaj stryszowski, Stryszów, aż do bazy harcerskiej w Zalesiu.

Sobotnie wędrowanie z kulturą

Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego. Tegorocznej trasie rajdowej przyświecało hasło „Wędrujemy z kulturą". Było więc nie tylko grzecznie, sympatycznie i miło. Swoją „obecność" na rajdzie kulturalnie zaakcentował Emil Zegadłowicz z powsinogowymi balladami, Jędrzej Wowro z piecątkami beskidzkimi, Vincet van Gogh ze „Słonecznikami" czy Jan Kochanowski z fraszką „Na lipę". Patrole zwiedziły wystawy w zabytkowym dworze w Stryszowie oraz wzięły udział w malarskim plenerze.

Podczas rajdu można było zdobywać sprawność łazika, sobieradka obozowego i wskazidrogi. Nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowych ognisk i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji.

W rajdzie uczestniczyło ponad 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 DH „Nasze ZOO" (zwycięzcy rajdu), 1 DH "Błękitna", 18 DH „Bajkonators", 6 DSTH Dioryt", 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego i PDW „Płomień". Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy i gratulujemy aktywnego udziału w rajdzie. Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach!

45 Rajd Powsinogi Beskidzkie (foto ZHP Mucharz)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie