N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

11 listopada 2022

11 listopada 2022

11 listopada 2022 r. świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości – co stało się już tradycją – spotkali się mieszkańcy gminy Mucharz, by uczcić tę uroczystość.

Pod Obeliskiem Niepodległości w Mucharzu

W piątek 11 listopada 2022 r. świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, delegacje gminnych szkół, OSP, ZHP, dzieci, młodzież i mieszkańcy gminy Mucharz. Harcerze rozdawali biało-czerwone chorągiewki, okolicznościowe ulotki i śpiewniki.

Ku pamięci

O godzinie 16.30 odbył się apel niepodległościowy. Na warcie przy Obelisku stanęli harcerze oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Obecne były poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i gminnych szkół oraz proporce harcerskich drużyn. Po odśpiewaniu hymnu Delegacje Urzędu Gminy z Panią Wójt Renatą Galarą, Sekretarzem Gminy p. Pawłem Paździorą, Przewodniczącym Rady Gminy p. Pawłem Sukiennikiem i radnymi, przedstawiciele GOKiC w Mucharzu, szkół, drużyny harcerskiej oraz młodzież szkolna i mieszkańcy gminy złożyli pod Obeliskiem Niepodległości wiązanki kwiatów i znicze. Wzruszające pieśni patriotyczne zaśpiewały harcerki – druhna Małgorzata Szczygieł i pionierka Marlena Szczurek. Na koniec odpalono biało-czerwone i – na znak solidarności z walczącą o wolność Ukrainą – niebiesko-żółte race.

Msza w intencji Ojczyzny

O godzinie 17.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Wojciecha została odprawiona przez ks. proboszcza Krzysztofa Strzelichowskiego i ks. Andrzeja Kubieńca msza święta koncelebrowana za Ojczyznę.

Wspólne śpiewanie dla Niepodległej

Po mszy świętej odśpiewano wspólnie pieśni patriotyczne. Koncert otworzył wiersz Janiny Barbary Górkiewiczowej pt. „Ojczyzna", zaprezentowany przez harcerkę, samarytankę Zuzannę Warchoł.

„Tobą – pierś ma oddycha. Tak spokojnie oddycha.
Tobą – pamięć radości. Tobą – uśmiech i skarga.
Jesteś szczęściem istnienia. Jesteś przecie mi wszystkim"

Janina Barbara Górkiewiczowa, „Ojczyzna", fragm.

 Święto Niepodległości w Mucharzu (tekst, foto hm. D. Polan)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie