N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Narodowe czytanie 2023

Narodowe czytanie 2023

8 września 2023 r. Wójt Gminy Mucharz oraz Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu zaprosili na wspólne Narodowe Czytanie - w tym roku Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem".

Czytanie przy pomniku

Tegoroczne wspólne czytanie zorganizowane zostało przy pomniku ławeczce Janiny Barbary Górkiewiczowej, obok dworu w Jaszczurowej. Zaproszeni zostali do niego także uczniowie naszej szkoły. Mucharskie czytanie rozpoczęła i zakończyła p. wójt Renata Galara oraz dyrektor GOKiC Mucharz p. Anna Kowalska-Wicherek.

Nad Niemnem

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887. Jest to też jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. W połowie lat 80. XX wieku dokonano ekranizacji książki.

Poniżej kilka fotografii związanych z Elizą Orzeszkową i Grodnem, w którym żyła i zmarła w 1910 r.

W Polsce akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Zainicjowana została przez Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2023 roku odbyła się już dwunasta jej odsłona.

Dyrekcja GOKiC Mucharz serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które włączyły się we wspólną akcję czytelniczą zorganizowaną na terenie Gminy Mucharz oraz gościom wydarzenia za obecność i miło spędzony czas.

Narodowe Czytanie 2023 (foto R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie