N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

11 listopada 2020

11 listopada 2020

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzisiaj świętowaliśmy 102 rocznicę tego radosnego wydarzenia. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości obchodziliśmy także w naszej szkole i drużynach harcerskich.

Święto Niepodległości - skromnie i kameralnie
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzisiaj świętowaliśmy 102 rocznicę tego radosnego wydarzenia. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości obchodziliśmy w naszej gminie – ze względu na obostrzenia związane z pandemią – inaczej niż zwykle, bardziej skromnie i kameralnie. W szkole zaprezentowano prace plastyczne najmłodszych artystów.

O godz. 8.00 w kościele parafialnym w Mucharzu została odprawiona msza święta za Ojczyznę, po której odśpiewano wspólnie hymn narodowy. Następnie przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, parafii, szkół, Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa, OSP i harcerzy złożyli pod Obeliskiem w Mucharzu kwiaty i znicze, oddając hołd tym, którzy poświęcili życie za Ojczyznę, byśmy mogli cieszyć się wolnością.

Chryzantemy od ARiMR
W wigilię Święta Niepodległości, w miejscach pamięci na terenie gminy Mucharz pojawiły się kolorowe chryzantemy: przy Obelisku Niepodległości w Mucharzu, przy tablicach pamiątkowych w Skawcach, Kozińcu i Świnnej Porębie, przy kapliczce Chrystusa Upadającego pod Krzyżem w Skawcach oraz na grobach żołnierzy i zasłużonych dla gminy osób, pochowanych na cmentarzu parafialnym. Kwiaty pozyskał Urząd Gminy od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach planowanej pomocy, która ma być realizowana przez ARiMR dla posiadaczy chryzantem doniczkowych, którzy z powodu zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada 2020 r. ponieśli straty. W rozprowadzeniu chryzantem pomogli instruktorzy i harcerze ZHP.

Harcerze pamiętają
Z kolei tuż przed Świętem Zmarłych harcerze ze 125 DH „Zośka" i 7 DH „Omega" zapalili znicze i powiesili biało – czerwone wstążeczki na grobach Nieznanego Żołnierza, żołnierzy I i II wojny światowej, żołnierzy AK, proboszczów parafii i nauczycieli, oddając im hołd i dając wyraz pamięci o nich (hm. D. Polan).

 

Święto Niepodległości (foto D. Polan)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie