N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Laboratoria Przyszłości

19.03.2024 (Oddział przedszkolny, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze)

W czasie zajęć świetlicowych wielokrotnie w ciągu roku szkolnego były wykorzystywane klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Pozyskaliśmy je, podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci z łatwością budowały konstrukcje według instrukcji i własnego pomysłu. Coraz śmielej radziły sobie z programowaniem. W marcu postanowiliśmy wzbogacić swoją wiedzę na temat Antarktydy i jej mieszkańców. W tym celu wykorzystaliśmy klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Zrealizowaliśmy scenariusz "Arktyczna przejażdżka". Uczniowie zbudowali z klocków „Śnieżny pojazd" i zaprogramowali sposób poruszania się po śnieżnej krainie. Bardzo dobrze radzili sobie z dobieraniem kolejnych bloczków, uruchomili silniczki, dobrali odpowiednie dźwięki. Pojazd poruszał się w różnych kierunkach i zmieniał prędkość. Za tło posłużyła praca wykonana na zajęciach świetlicowych „Pingwinkowe igloo". W atmosferze zabawy wyszukiwali informacje o Antarktydzie i dzielili się nimi z innymi. Nauka przez zabawę jest najbardziej efektywną metodą uczenia się przez dzieci w młodszym wieku szkolnym. (Czesława Mika)


8.03.2024 (Edukacja wczesnoszkolna)

W czasie zajęć świetlicowych wielokrotnie w ciągu roku szkolnego były wykorzystywane klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Pozyskaliśmy je, podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci z łatwością budowały konstrukcje według instrukcji i własnego pomysłu. Coraz śmielej radziły sobie z programowaniem. W marcu postanowiliśmy wzbogacić swoją wiedzę na temat Antarktydy i jej mieszkańców. W tym celu wykorzystaliśmy klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Zrealizowaliśmy scenariusz "Arktyczna przejażdżka". Uczniowie zbudowali z klocków „Śnieżny pojazd" i zaprogramowali sposób poruszania się po śnieżnej krainie. Bardzo dobrze radzili sobie z dobieraniem kolejnych bloczków, uruchomili silniczki, dobrali odpowiednie dźwięki. Pojazd poruszał się w różnych kierunkach i zmieniał prędkość. Za tło posłużyła praca wykonana na zajęciach świetlicowych „Pingwinkowe igloo". W atmosferze zabawy wyszukiwali informacje o Antarktydzie i dzielili się nimi z innymi. Nauka przez zabawę jest najbardziej efektywną metodą uczenia się przez dzieci w młodszym wieku szkolnym. (Dorota Targosz)


4.03.2024 (świetlica)

W czasie zajęć świetlicowych wielokrotnie w ciągu roku szkolnego były wykorzystywane klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Pozyskaliśmy je, podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci z łatwością budowały konstrukcje według instrukcji i własnego pomysłu. Coraz śmielej radziły sobie z programowaniem. W marcu postanowiliśmy wzbogacić swoją wiedzę na temat Antarktydy i jej mieszkańców. W tym celu wykorzystaliśmy klocki LEGO Education SPIKE Essential 45345. Zrealizowaliśmy scenariusz "Arktyczna przejażdżka". Uczniowie zbudowali z klocków „Śnieżny pojazd" i zaprogramowali sposób poruszania się po śnieżnej krainie. Bardzo dobrze radzili sobie z dobieraniem kolejnych bloczków, uruchomili silniczki, dobrali odpowiednie dźwięki. Pojazd poruszał się w różnych kierunkach i zmieniał prędkość. Za tło posłużyła praca wykonana na zajęciach świetlicowych „Pingwinkowe igloo". W atmosferze zabawy wyszukiwali informacje o Antarktydzie i dzielili się nimi z innymi. Nauka przez zabawę jest najbardziej efektywną metodą uczenia się przez dzieci w młodszym wieku szzkolnym. (Dorota Targosz)


21.12.2023 (Koło Teatralne „Jaszczury”)

W okresie przedświątecznym młodzież oraz młodsi uczniowie naszej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe dla szkoły oraz dla rodziców. W przedstawieniu odniesiono się do historycznego wydarzenia narodzenia Małego Dzieciątka w stajence betlejemskiej, jak również do współczesności. Następnie odbył się koncert kolęd, w którym kilkoro uczniów zaprezentowało swoje talenty muzyczne. Udział naszej szkoły w programie #Laboratoria Przyszłości umożliwił nam wykorzystanie profesjonalnego sprzętu fotograficznego, który ponownie pomógł nam pięknie zaprezentować tę uroczystość na stronie internetowej naszej szkoły. Udało nam się skorzystać z aparatu Nikon Z5, mikrofonów, statywu oraz oświetlenia fotograficznego. Dzięki temu odbiór przedstawienia oraz koncertu kolęd był na najwyższym poziomie. #LaboratoriaPrzyszłości (Iwona Gryga, Violetta Jamróz)


15.11.2023 (fizyka)

W listopadzie postanowiliśmy naszą pracę na lekcjach fizyki wzbogacić o rozwinięcie podstawowych wiadomości z elektryczności i elektroniki. Uczniowie zostali zapoznani z bardzo ważną właściwością ciał stałych jaką jest przewodnictwo elektryczne. W tym celu wykorzystywaliśmy zestawy elementów elektrycznych i elektronicznych ułatwiających rozpoczęcie pracy z modułami z serii Arduino, które zostały zakupione podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Są to komplety elementów elektronicznych i akcesoriów pozwalających rozpocząć przygodę z wyżej wymienionymi modułami. Elementy wykonawcze w tym m.in. multikontroler, wyświetlacz LCD oraz silnik DC wraz ze sterownikiem, pomogają zapoznać się z problematyką obsługi najczęściej stosowanych w elektronice i robotyce urządzeń. W czasie zajęć młodzież zaznajomiła się z budową podstawowych obwodów elektrycznych i układów elektronicznych. Zwrócono uwagę, do czego służą poszczególne elementy elektroniczne. Zaznajomiono z zasadą działania stacji lutowniczej i bezpiecznym jej użytkowaniem. Dużo uwagi poświęcono na zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Stacja, uchwyty PCB z lupą, zabezpieczenie wzroku w postaci okularów również zostały zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Podczas pracy uczniowie pracowali w małym zespole, ucząc się współpracy i rozwiązywania stawianych przed nimi problemów. Zabawa i nauka sprawiła im wiele satysfakcji, ponieważ samodzielnie budowali proste układy elektryczne i elektroniczne i sprawdzali jak one działają. Ponadto zapoznano uczniów z elementami elektronicznymi jakie wchodzą w skład całych zakupionych zestawów. (Daniel Paleczny)


20.10.2023 (biologia)

Uczniowie klasy szóstej na lekcji biologii – Tkanki łączne, prowadzili obserwację mikroskopową gotowych preparatów mikroskopowych przedstawiających  tkanki łączne zwierząt. Na lekcji wykorzystano m.in. Mikroskop Cyfrowy Celestron z wyświetlaczem LCD II oraz Aparat z kamerą Nikon Z5, obiektyw Nikkor Z 24-70mmf/4S, adapter Nikon. Wykorzystany sprzęt został zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości. (Jadwiga Zielińska)


03.10.2023 (ZHP, zajęcia dodatkowe, Klub Fotograficzny „Okno”)

Wycieczka na Luboń Wielki #Laboratoria Przyszłości. W wycieczce wzięli udział harcerze oraz młodzież szkolna z gminy Mucharz. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia kolejnych punktów do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej (razem 17 pkt), a także do naszej "wewnętrznej" odznaki "Chodź po Beskidach". Wycieczkę rozpoczęliśmy w Rabce Zaryte, skąd żółtym szlakiem dotarliśmy do Rezerwatu Luboń Wieli i bardzo atrakcyjnego gołoborza – perci Borkowskiego. Trasa okazała się niezwykle malownicza i jednocześnie, jak na Beskidy bardzo wymagająca. Po ok 2,5 h dotarliśmy na szczyt Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.).

Z mapą, kompasem i kamerą

Przy Schronisku PTTK im. Stanisława Dunin-Borkowskiego posiłek, praca z mapą, kompasem i rozpoznawaniem okolicznych – licznych szczytów: Szczebla, Lubogoszcza, Śnieżnicy, Ćwilina i odległej Mogielicy. Młodzież sporo też dowiedziała się o krajoznawstwie i turystyce okolicznych terenów. Przy schronisku pracowano także z kamerą i aparatem. Stworzono panoramę – od Szczebla po Mogielicę. Nakręcono także krótki film. Aparat z kamerą Nikon Z5, obiektyw Nikkor Z 24-70mmf/4S, adapter Nikon. Wykorzystany sprzęt został zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości. (Robert Kadela)


28.09.2023 (Samorząd Uczniowski)

Europejski Dzień Języków. 28 września 2023r. nasza szkoła świętowała Europejski Dzień Języków, w którym każda z klas prezentowała kilka ciekawostek związanych z wylosowanym wcześniej krajem. Mieliśmy okazję poznać kulturę, stroje, potrawy, muzykę, słowa w danym języku czy kilka sławnych osób wywodzących się z poszczególnych krajów. W tym roku poznaliśmy Danię, Francję, Szwecję, Niemcy, Włochy, Chorwację, Irlandię i Grecję. Było mnóstwo zabawy edukacyjnej oraz smaczne wielonarodowe przekąski. Dzięki udziałowi szkoły w programie #Laboratoria Przyszłości, mogliśmy skorzystać z profesjonalnego sprzętu fotograficznego, który umożliwił nam piękne zaprezentowanie tego święta na stronie internetowej naszej szkoły. Oświetlenie, mikrofony, aparat z kamerą Nikon Z5, obiektyw Nikkor Z 24-70mmf/4S, adapter Nikon. Wykorzystany sprzęt został zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości. (Iwona Gryga)

2023-2024


21.04.2023 (biologia)

Obserwacja mikroskopowa tkanek i organów roślinnych. Uczniowie klasy V z wykorzystaniem m.in. mikroskopu z wyświetlaczem LCD firmy Celestron zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości dokonali obserwacji mikroskopowych przygotowanych przez siebie preparatów roślinnych. (Jadwiga Zielińska)


28.03.2023 (technika, elementy elektroniki)

Celem lekcji było wyjaśnienie, czym zajmuje się elektronika, przedstawienie podziału elementów elektronicznych, zaznajomienie z symbolami elementów elektronicznych, zbudowanie pierwszego obwodu elektrycznego.

Zastosowane środki dydaktyczne: zestaw do lutowania (czyli lutownica) pomagający połączyć poszczególne elementy obwodu, kable, baterie elektryczne, żarówki. Na lekcji uczniowie zapoznali się z działaniem oraz budową najprostszego schematu elektrycznego. Zapoznali się również z działaniem zestawu do lutowania za pomocą którego połączyli kable z poszczególnymi elementami obwodu.

Podsumowując lekcję uczniowie zaprezentowali swoje prace, omówili działanie obwodu elektrycznego oraz jego poszczególne symbole. (Piotr Wajdzik)


2-22.03.2023 (świetlica, edukacja wczesnoszkolna)

W marcu postanowiliśmy naszą pracę przy komputerze wzbogacić o podstawowe umiejętności programowania. W tym celu wykorzystywaliśmy zestaw klocków do nauki robotyki - LEGO Education SPIKE Essential 45345. Pozyskaliśmy je, podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

W czasie zajęć świetlicowych dzieci z klas 1-3 zaznajomiły się z mnóstwem kolorowych klocków, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym i kreatywnym programowaniem bazującym na piktogramach. Pracowały w małych zespołach, ucząc się współpracy i rozwiązywania złożonych problemów. Zbudowały i uruchomiły dzięki zaprogramowaniu: #Śmigający śmigłowiec, #Jaskiniowy samochód, #Kręgle, #Huśtawkę idealną, #Obrotowy diabelski młyn i #Autobus. Zabawa i nauka sprawiła im wiele radości. Bardzo szybko przyswoiły zasady pracy z zestawem i niecierpliwie oczekują kolejnych wyzwań przy realizacji kolejnych scenariuszy. (Dorota Targosz)

6-8.03.2023 (Koło Teatralne "Jaszczury", LW, informatyka)

Jak co roku 8 marca nasze Panie i dziewczęta świętowały Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z samorządu uczniowskiego oraz z Koła Teatralnego "Jaszczury" przygotowali krótki apel, na którym próbowali przedstawić cechy i wyjątkowość każdej kobiety.

Oczywiście śmieszny scenariusz oraz gra aktorska i kostiumy wywołały uśmiechy na twarzach naszych Pań oraz sporo pozytywnych emocji. Na koniec obejrzeliśmy filmik z wypowiedziami naszych chłopców o kobietach. Nie zabrakło również życzeń, kwiatów i drobnych upominków dla wszystkich dziewcząt. Po apelu rozdano zaległe dyplomy i nagrody w Konkursie Recytatorskim i konkursie o cyberprzemocy. Film oraz fotografie przygotowane zostały przez uczniów podczas lekcji wychowawczych oraz informatyki na sprzęcie zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości. (Iwona Gryga)


4-23.02.2023 (Zajęcia dodatkowe, język polski)

W lutym w ramach zajęć dodatkowych (i ferii) wyjechaliśmy na narty oraz na wyprawę górską na Turbacz. 23 lutego 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Wanda Chotomska dzieciom". Przerodził się on w prawdziwy przegląd poezji dziecięcej. W wydarzeniu wzięło udział aż 31 uczniów, którzy nie tylko mogli pochwalić się umiejętnością sprawnego opanowania pamięciowego tekstu czy ciekawą interpretacją, ale także zdolnościami aktorskimi. Wielu uczestników postarało się o piękne stroje i trafne rekwizyty. Wszystkie te wydarzenia były okazję do sesji fotograficznych z użyciem sprzętu z Laboratoriów Przyszłości. Zobaczcie efekty. (Dorota Polan)


27.01.2023 (edukacja wczesnoszkolna, język polski, zajęcia dodatkowe)

W styczniu szkoła przygotowywała się do Dnia Babci i Dziadka. Sala gimnastyczna zamieniła się w scenę teatralną, na której wystąpili wszyscy – od najmłodszych do najstarszych. W pierwszej części uroczystości uczniowie z klas 0-3 pod opieką wychowawczyń: pani Doroty Targosz, pani Bogumiły Środy i pani Anety Urbaś zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie: mogliśmy podziwiać bohaterów „Czerwonego Kapturka" czy „Różowej pantery”. W drugiej część występu uczniowie przygotowani przez panią Violettę Jamróz zaprosili nas do wspólnego kolędowania. Dzieci podarowały piękne laurki z życzeniami oraz pamiątkowymi zdjęciami klasowymi wykonanymi wcześniej pieczołowicie przez wszystkie klasy. Sprzęt z Laboratoriów Przyszłości bardzo się przydał. Można też było wykonać sobie zdjęcie z wnuczką czy wnukiem. (Dorota Targosz, Bogumiła Środa, Aneta Urbaś)


15-22.12.2022 (koło teatralne "Jaszczury", edukacja wczesnoszkolna)

Już w październiku i listopadzie zespół koła teatralnego "Jaszczury" pod kierunkiem p. Iwony Grygi i p. Violetty Jamróz rozpoczął, jak co roku, przygotowania do przedstawienia jasełek bożonarodzeniowych pt. „Czwarty król Amiran”. Uczniowie pięknie odegrali swoje postacie, dzięki czemu ta opowieść była ciekawa, zabawna, momentami poważna, ale przede wszystkim wartościowa i z pewnością warta zobaczenia. Po jasełkach odbył się krótki koncert kolęd, w którym kilkoro uczniów zaprezentowało swoje talenty muzyczne. Przygotowania do jasełek oraz samo przedstawienie to okazja do poważnej zabawy z oświetleniem, zdjęciami i filmem. Wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości. Zobacz film. (Iwona Gryga)


11-12.11.2022 (ZHP, zajęcia dodatkowe)

Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu, zaś projekt „Chodź po Beskidach” to górskie wędrówki. Obydwa wydarzenia to doskonała okazja do wykorzystania sprzętu fotograficznego z Laboratoriów Przyszłości. Powstały świetne zdjęcia nocne oraz pejzaże górskie. (Robert Kadela)


10-29.10.2022 (edukacja wczesnoszkolna, EDB)

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa szkoła”. Biorąc udział w konkursie chcieliśmy pokazać, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo naszych uczniów zarówno w szkole, jak i w czasie drogi do i ze szkoły. Akcje, które przeprowadzamy w miesiącu wrześniu i październiku, mają na celu pogłębianie wiedzy i rozwijanie świadomości uczniów jako uczestników ruchu drogowego. Udało nam się przeprowadzić: pogadanki i ćwiczenia praktyczne, turniej wiedzy o tytuł Klasowego Znawcy ruchu Drogowego, konkurs plastyczny, Szkolny Dzień Kamizelki Odblaskowej, Konkurs Poetycki, Szkolny Dzień Znaczka Odblaskowego. Wreszcie w ramach Laboratoriów Przyszłości stworzyliśmy krótki film edukacyjny. Wykorzystaliśmy wszystkie akcesoria fotograficzne i oświetleniowe. Działania prowadzone były przez wychowawczynie i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Zobacz film. (Bogumiła Środa, Piotr Wajdzik)


06.10.2022 (WDN)

Dzisiaj w szkole kolejne szkolenie nauczycieli - z technologii informatycznych i Laboratoriów Przyszłości, czyli projektu z którego zakupiliśmy m.in. drukarkę 3D. Nauczyciele szkolili się z projektowania oraz obsługi drukarki Adventure 3D. (Robert Kadela)


04.10.2022 (Samorząd Uczniowski)

Uczniowie mieli okazję pobawić się w dziennikarstwo, nagrywając krótki reportaż na dzień chłopaka oraz wybory do samorządu - wyszło świetnie! A niebawem także drukarka 3D pójdzie w ruch. Podczas całego przedsięwzięcia wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości – mikrofony, kamerę, oświetlenie. Zobacz film. (Iwona Gryga)


30.09.2022 (Samorząd Uczniowski, WOS)

W tym roku bierzemy udział w programie "Szkoła demokracji, samorządy mają głos". Nasi kandydaci startują w demokratycznych wyborach do Samorządu Uczniowskiego 30 września 2022 r. Wcześniej 28 września 2022 odbyła się debata wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Padło wiele fajnych propozycji i ciepłych słów o szkole. Zobacz film.

Szkoła demokracji, samorządy mają głos - i już wszystko wiemy! Poniżej zdjęcia i film z głosowania 30.09.2022.

Podczas całego przedsięwzięcia wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości. (Iwona Gryga, Robert Kadela)


27.09.2022 (język angielski, język niemiecki, język polski)

We wtorek 27 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy i obchodzone 26 września. My zachęcaliśmy do nauki języków obcych, a podczas spotkania w naszej "auli" poznaliśmy najważniejsze wyrazy świata w różnych językach - dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, cześć. Było kolorowo i wielokulturowo. A to świetna okazja do zdjęć reportażowych. Wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości - aparat Nikon Z5 wraz z dodatkowym oświetlenie. (Iwona Gryga, wychowawcy)


1.09.2022 Laboratoria Przyszłości - zaczynamy

Szkoła Podstawowa w Jaszczurowej od 1 września 2022 roku rozpoczyna udział w projekcie Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Główny cel projektu to wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości Gmina Mucharz otrzymała wsparcie finansowe na realizację projektu w naszej szkole w wysokości 30000 zł, a dodatkowo Rada Rodziców SP Jaszczurowa przekazała na ten cel 2000 zł. Pieniądze zostały spożytkowane jednorazowo na zakup sprzętu do eksperymentowania i zdobywania umiejętności w sposób praktyczny.

Szkoła zakupiła sprzęt wg specyfikacji ministerstwa:

  • Drukarka 3D Flashforge 4, wdrożenie i oprogramowanie
  • Filament do drukarki 3D - zestaw 10 kg
  • Mikrokontroler zestaw Arduino x 2
  • Stacja Lutownicza 2W1 HOTAIR x 2
  • Aparat z kamerą Nikon Z5, obiektyw Nikkor Z 24-70mmf/4S, adapter Nikon
  • Statyw do aparatu
  • Mikroport Saramonic BLINK 500 B2
  • Mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3
  • Oświetlenie FREEPOWER VLOG 107 5400K
  • Mikroskop Cyfrowy Celestron z wyświetlaczem LCD II
  • Zestaw klocków do samodzielnej konstrukcji Lego Education Spike Essential 45345 dla klas1-3 x 2
  • Gimbal (Rada Rodziców)

2022-2023

Laboratoria Przyszłości

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie