N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

W Teatrze Stu

W Teatrze Stu

11 maja 2022 roku grupa koła teatralnego „Jaszczury" pojechała na spektakl do teatru „Scena Stu" w Krakowie. W wycieczce wzięli udział członkowie koła w latach 2020/2022.

Koło Teatralne „Jaszczury"

Przez te lata grupę tworzyło 26 osób. Nie wszystkim udało się znaleźć czas, aby skorzystać z propozycji wyjazdu, więc ostatecznie pojechało nieco mniej osób - pod opieką Anny Malewskiej – Wawro oraz Violetty Jamróz. Koszt wycieczki został pokryty ze zbiórki pieniędzy, jakie uczniowie zgromadzili podczas występów w Jasełkach.

W Teatrze Stu

Uczniowie zapoznali się z adaptacją komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie" a ponadto mieli okazję poznać jeden z najliczniej odwiedzanych teatrów krakowskich, podnieść swoje kompetencje kulturalne w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, dostrzec, na czym polega dobra gra aktorska, wymienić wrażenia z innymi widzami.

Śluby panieńskie

Komedia Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie" została wyreżyserowana przez Krzysztofa Pluskotę. Reżyser wiernie podążył śladem bohaterów i oddał ich charaktery wręcz z dokładnością. Aniela i Klara składają tytułowe śluby panieńskie: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną / Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną". Burzą tym samym matrymonialne plany snute wobec nich przez rodziców i ranią męską dumę swoich adoratorów – Gustawa i Albina. Złożona przysięga jakoby nienawidzić męski ród szybko okazuje się być tylko niepotrzebnym incydentem w życiu Klary i Anieli - zwycięża „magnetyzm serc".

W spektaklu wystąpili m.in. znani z filmu i telewizji - Urszula Grabowska jako pani Dobrójska, Andrzej Deskur jako Radost, Marek Litewka, w roli Jana. Pozostała część obsady to bardzo utalentowani młodzi aktorzy– niektórzy to jeszcze studenci krakowskiej PWST, niektórzy już absolwenci. W roli Gustawa wystąpił Maciej Grubich, Albina – Jan Romanowski. Klarę zagrała Aleksandra Sroka a Anielę – Agata Woźnicka.

Spektakl podobał się młodzieży, o czym świadczyły reakcje podczas spektaklu i owacje po jego zakończeniu. (A. Malewska-Wawro)

W Teatrze Stu (foto V. Jamróz)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie