N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

10 maja 2022 r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w przedmiotowej wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

W gotyckim Zatorze
W drodze do Oświęcimia klasa zatrzymała się w gotyckim Kościele św. Wojciecha i św. Jerzego w Zatorze.

Auschwitz-Birkenau
W oświęcimskim muzeum uczniowie zwiedzili wystawy stałe oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, a także najważniejsze obiekty poobozowe w obozie Auschwitz II-Birkenau: baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady ósmoklasistów oprowadzała licencjonowany edukator-przewodnik Muzeum. Wycieczka była dla uczniów prawdziwą, żywą lekcją historii oraz czasem do głębokiej refleksji i zadumy. (D. Polan)

Przejęło mnie to, że te wszystkie dzieci, mamy i mężczyźni byli źle traktowani już na samym początku, na rampie. Wzruszyła mnie także ściana śmierci. (Damian)

Najbardziej poruszyła mnie ściana śmierci, przy której zamordowano wiele osób. Także barak, gdzie są wyłożone wszystkie buty i osobiste rzeczy, w tym torby i walizki, które podpisali sami więźniowie swoimi danymi, bo myśleli, że Niemcy oddadzą im je i zapewnią bezpieczny dom. (Martyna)

Do przemyśleń skłoniła mnie ściana z fotografiami więźniów. Wiedząc, jaka była ich przeszłość, znając ich historię, trzeba zastanowić się. Również bardzo poruszył mnie widok masy włosów zgromadzonych w jednym z baraków. Patrząc na nie, nie potrafiłem sobie tego wyobrazić, jak do tego doszło. Blok 11 także dał mi wiele do myślenia ze względu na bardzo małe pomieszczenie - celę, w której 4 osoby musiały stać za karę przez całą noc. (Igor)

Poruszył mnie widok ubrań dziecięcych, włosów więźniów (ponad dwie tony), również walizek więźniów podpisanych ich imionami i pryczy, na których na których spały kobiety. A także informacja o apelu (stójka), podczas którego wszyscy więźniowie musieli stać. Taki apel trwał nawet 19 godzin. Wzruszyła mnie też Ściana Śmierci. (Bartek)

Bardzo przejęła mnie duża ilość włosów, oprawek od okularów, walizek, ubrań po dzieciach. Poruszyły mnie bardzo złe warunki, w jakich żyli ludzie. Nie mieli podłogi, musieli spać na zimnej posadzce, do tego plaga szczurów, które atakowały osoby chore, jak i osłabione. (Mateusz)

Auschwitz-Birkenau (foto R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie