N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Dzień Różanecznika 2022

Dzień Różanecznika 2022

Wielokulturowo i kolorowo było na pikniku rodzinnym w Jaszczurowej. W sobotnie popołudnie 11 czerwca przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej świętowano po raz drugi Dzień Różanecznika. 

„Dzień Różanecznika" - wielokulturowo i kolorowo

Wielokulturowo i kolorowo było na pikniku rodzinnym w Jaszczurowej. W sobotnie popołudnie 11 czerwca przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej świętowano po raz drugi Dzień Różanecznika. Na uroczystość przybyli nie tylko gospodarze imprezy – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale również rodzice, mieszkańcy Jaszczurowej, ukraińska młodzież ze szkoły Mistrzostwa Sportowego „Łucznik" oraz zadomowione już w Jaszczurowej rodziny z Grodna na Białorusi.

Nowa „stara" kapliczka

Podczas pikniku proboszcz mucharskiej parafii ks. Krzysztof Strzelichowski poświęcił odrestaurowaną kapliczkę Chrystusa Frasobliwego. Nowa figura Chrystusa wyrzeźbiona przez pana Leszka Sajdaka stoi na kamiennym postumencie, osłania ją drewniana konstrukcja z zadaszeniem z gonta. Wewnątrz kapliczki usytuowano płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Polski (autor Wojciech Gurdek) oraz wizerunki św. Michała Archanioła – patrona Ukrainy i Matki Bożej Nowogródzkiej. Kapliczka wróciła na swoje dawne miejscu przy alejce wiodącej do szkoły.

Ławeczka dla pisarki i wystawa fotograficzna

Podczas pikniku zaprezentowano projekt pomnika „Pomnik Pisarki", poświęconego Janinie Barbarze Górkiewiczowej. Wizualizację pomnika oraz plansze przedstawiające jego usytuowanie można było obejrzeć w izbie pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej. Działanie, polegające na postawieniu pomnika, realizowane jest przez Gminę Mucharz w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość dofinansowania: 103 000 zł, Całkowity koszt inwestycji: 115 000 zł.

Ławeczka dla pisarki

Przygotowano także wystawę fotograficzną, która jest efektem projektu „Matematyka w obiektywie", realizowanego z uczniami we współpracy z GOKiC w Mucharzu.

Coś dla ducha

Na uczestników pikniku czekało wiele atrakcji. Pięć nowych różaneczników posadzili: radni z Jaszczurowej, Rada Rodziców, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele mieszkańców Jaszczurowej z Białorusi i Ukrainy. Dzieci i rodzice wzięli udział w quizie wiedzy ogólnej, rozegrano mecz piłki nożnej Polska – Ukraina, a dla najmłodszych przygotowano stoisko z malowaniem twarzy oraz dmuchany zamek. Uczniowie szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne podczas części artystycznej, kończącej piknik.

Coś dla ciała

Wielokulturowość zawitała też na stoiskach kulinarnych. Serwowano kawę po jaszczurowsku, ciasto po polsku, kiełbaski i sałatkę po białorusku oraz barszcz ukraiński. Wszystko przygotowane przez znawców kulinariów z Polski Białorusi i Ukrainy. Było pysznie!

Podziękowania

Dyrektor szkoły pan Robert Kadela złożył serdeczne podziękowania budowniczym kapliczki: panu Rafałowi Wróblowi z Kamieniołomu „Górka" za ufundowanie kamienia na postument, panu Dimitrowi Kolupayeu za wykopanie fundamentów pod kapliczkę, panu Pawłowi Kadeli za wymurowanie postumentu, panu Jarosławowi Jamrozowi i panu Zbigniewowi Wróblowi za zbudowanie drewnianej konstrukcji, panom konserwatorom z Urzędu Gminy Mucharz oraz panu Leszkowi Sajdakowi za ofiarowanie nowej figury Chrystusa.

Podziękowano także sponsorom imprezy, wśród których znaleźli się: Rada Rodziców SP Jaszczurowa, Skaut Wadowice, Maspex Wadowice, OSP Jaszczurowa, OSP Mucharz, Urząd Gminy w Mucharzu.

Dzień Różanecznika 2022 (foto D. Polan)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie