N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

43 Rajd Powsinogi Beskidzkie

43 Rajd Powsinogi Beskidzkie

Już po raz czterdziesty trzeci harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich". Byliśmy wśród nich.

XLIII Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich"
2-4 października 2020 r.

Już po raz czterdziesty trzeci harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich". Organizatorem rajdu był Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Siedem patroli zawitało w piątkowe popołudnie do harcówki w Mucharzu, u podnóża góry Upalisko, z przepięknym widokiem na dolinę Jaszczurowej i Jezioro Mucharskie. Tu harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Zostali przewiezieni autokarem do miejscowości Las, skąd rozpoczęli całodniową wędrówkę. Harcerze maszerowali szlakiem niebieskim przez Przełęcz Przysłopek, Mładą Horę, Anulę, odwiedzając po drodze Grotę Komonieckiego. Dalej poruszali się szlakiem czerwonym, docierając na szczyt Leskowca i Groń Jana Pawła II. Stąd schodzili szlakiem niebieskim i czarnym do Jaszczurowej, do przysiółka Dudówka, gdzie na polanie pod lasem rozbili drugie obozowisko. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego. Podczas rajdu nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowego kominka i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn.

Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: Patrol „To Nie Dioryt" (zwycięzcy rajdu), 5 Drużyna Harcerska „Nasze ZOO" (II miejsce), 7 Drużyna Harcerska „Omega" (II miejsce ex aequo), 1 Drużyna Harcerska "Błękitna" (III miejsce), 18 Drużyna Harcerska „Bajkonators", Patrol Instruktorski „Przestrzeń", 4 Drużyna Wędrownicza „Cztery Żywioły", Patrol Instruktorski „Przestrzeń". Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach!

*Uczestnicy rajdu stosowali się do Instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami w związku z epidemią COVID-19.

Czuwaj!
hm. Dorota Polan

43 Rajd Powsinogi Beskidzkie (foto ZHP Mucharz)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie