N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Losy żołnierza - podsumowanie

Losy żołnierza 2020 - podsumowanie

Uczeń szkoły w Jaszczurowej w dziesiątce najlepszych w Polsce - Karol Paździor po raz drugi w finale ogólnopolskim Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Finał w Warszawie ze względu na epidemię odbył się z trzymiesięcznym poślizgiem.

Uroczyste podsumowanie 25. edycji Konkursu w „Milusinie"

W tym roku zaszczyt goszczenia laureatów XXV Konkursu Historyczneog im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej" przypadł Robertowi Supłowi, Dyrektorowi Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W murach „Milusina" najlepsi uczniowie odebrali nagrody oraz pamiątkowe medale i dyplomy.

„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" – to właśnie w imię szacunku do przeszłości już po raz 25. odbył się Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". W domu autora tych słów, Józefa Piłsudskiego, spotykali się uczniowie uczestniczący w finałowych zmaganiach, zaproszeni goście: Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Jan Myszak, przedstawiciel Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa w MON, płk Bronisław Maciaszczyk, Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, organizatorzy: Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, Jarosław Zaroń dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Liliana Tryka, reprezentująca dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty, Piotr Szczepanik, Lubelski Wicekurator Oświaty oraz Wojewódzcy Koordynatorzy Konkursu.

W finale tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego uczestniczyło 56 osób. Okazały się one najlepsze spośród niemal 9 000 uczniów szkół podstawowych z klas IV–VIII oraz uczniów branżowych szkół I stopnia, którzy przystąpili do szkolnego etapu konkursu. W tym roku młodzież mogła wykazać się wiedzą w zakresie losów żołnierza i dziejów oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej. Oprócz nagród uczestnicy otrzymali także pamiątkowe medale od Stowarzyszenia - Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Karol najlepszy w Małopolsce i 10 w Polsce

Uczeń Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej Karol Paździor w tym roku zajął 1 miejsce w Małopolsce i 10 w Polsce. To kolejny jego konkurs zakończony sukcesem. Był już finalistą konkursów organizowanych przez kuratorium, IPN oraz laureatem „Losów żołnierza..." w 2019 roku. Jego wiedza historyczna jest imponująca, a zainteresowania naukowe bardzo szerokie. Karolowi życzymy kolejnych sukcesów - już w nowej szkole!

Dodatkową nagrodą była możliwość obejrzenia niedostępnej jeszcze dla zwiedzających imponującej wystawy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i zwiedzenie Muzeum Katyńskiego.

Organizatorzy i patroni

  • Mazowiecki Kurator Oświaty
  • Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta", Muzeum Wojska Polskiego, PGE Energia Ciepła S.A.
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej
  • Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka

Finał konkursu (foto R. Kadela)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie