N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

11 listopada 2021

11 listopada 2021

W czwartek 11 listopada 2021 r. obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się mieszkańcy gminy Mucharz, by uczcić to wydarzenie.

Pod Obeliskiem Niepodległości w Mucharzu

W czwartek 11 listopada 2021 r. obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, delegacje gminnych szkół, OSP, ZHP, dzieci, młodzież i mieszkańcy gminy Mucharz. Rozdano biało-czerwone chorągiewki, okolicznościowe śpiewniki i naklejki.

Pamięci poległym w walce o Niepodległość

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.30 apelem niepodległościowym. Uświetniły je sztandary Ochotniczych Straży Pożarnych i gminnych szkół oraz proporce harcerskich drużyn. Po odśpiewaniu hymnu Delegacje Urzędu Gminy z Panią Wójt Renatą Galarą, Sekretarzem Gminy p. Pawłem Paździorą, Przewodniczącym Rady Gminy p. Pawłem Sukiennikiem i radnymi, delegacje szkół, drużyn harcerskich oraz młodzież szkolna i mieszkańcy gminy złożyli pod Obeliskiem Niepodległości wiązanki kwiatów i znicze. Piękną pieśń pt. „Niepodległość" zaśpiewała uczennica klasy piątej, harcerka Marlena Szczurek. Na wiwat przy Obelisku odpalono biało-czerwone race.

Msza święta za Ojczyznę

O godzinie 17.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Wojciecha została odprawiona przez ks. prałata Jana Marcisza msza święta za Ojczyznę.

Mieszkali w Mucharzu

Po mszy miała miejsce prezentacja multimedialna poświęcona mieszkańcom Mucharza, którzy swoje życie poświęcili służbie Polsce i naszej gminie Mucharz. Wspomniano Jakuba Urbana – kierownika szkoły w Mucharzu z przełomu XIX i XX w., rodzinę Thetschlów – dawnych właścicieli dóbr Jaszczurowej i Mucharza, księdza Władysława Caneau – proboszcza mucharskiej parafii w latach 1896-1924, Józefa Gancarczyka – żołnierza I wojny światowej, nauczycielkę Marię Sokalską, kapitana Wojska Polskiego Antoniego Wądolnego, sapera Ignacego Owcarza – uczestnika bitwy pod Monte Cassino, pisarkę Janinę Barbarę Górkiewiczową i wielu, wielu innych. Na koniec odśpiewano wspólnie pieśni patriotyczne.

Córka Jana  Urbana, Jadwiga Urban wspominała: „Marzenia o wolnym kraju przelewał ojciec na dzieci i młodzież opowieściami o bohaterstwie naszych przodków, o powstaniach narodowych…”.

 

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości"

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

 Święto Niepodległości w Mucharzu (tekst, foto hm. D. Polan)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie